poniedziałek, 2 lipca 2012
Domowe brukowanie
Przy wykonywaniu nawierzchni z kostki ważne jest prawidłowe wykonanie wszystkich warstw i dokładne ich ubicie. W przeciwnym przypadku nawierzchnia z kostki będzie osiadać i konieczne będzie po jakimś czasie rozebranie nawierzchni.
W przypadku kostki z betonu, kamienia, czy klinkieru sposób wykonania jest taki sam. Prace rozpoczyna się od wykonania koryta .Koryto to powinno mieć w przypadku podjazdów na samochody osobowe 40 cm, pod ścieżkę ogrodową 20 cm. Dno wykopu należy uformować ze spadkiem około 2 %, tak aby po ułożeniu woda spływała w wyznaczonych kierunkach. Następnie dno koryta się ubija używając ubijaków mechanicznych. Szczególnie zagęszczanie jest ważne przy podjazdach samochodowych, ponieważ w przypadku dużych obciążeń może dojść do osiadań.
Następnie do wykopu wsypuje się materiał podbudowy taki jak tłuczeń, kliniec, żwir, grys lub żużel. Materiały te należy układać warstwami 10 cm i ubijać .Warstwa podbudowy powinna wynosić na podjazdach od 25 cm – 35 cm, na ścieżkach od 10-20 cm. Następnie na podbudowie należy rozsypać 3- 5 cm warstwę podsypki z piasku lub żwiru albo grysu, o uziarnieniu do 4mm. Podsypki nie wolno ubijać.
Na tak przygotowanej podsypce układa się kostkę. Kostki wykonuje się od wykonania obrzeża. Wierzch kostek powinien być 1 cm ponad docelowym poziomem nawierzchni( po ubiciu).
Po ułożeniu kostki posypuje się ja piaskiem , który rozprowadza się miotłą, a nawierzchnię kilkakrotnie ubija się zagęszczarką płytową, tak aby piasek wnikał w szczeliny między kostkami.
Subskrybuj:
Komentarze do posta (Atom)
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz